The news is by your side.

Siber Dünyada Tekelleşme Mücadelesi

0

 

the telegraph, recode,wired gibi kaynaklarda google’ın twitter’ı satın almaya niyetlendiği dile getirilmeye başlandı. 2009 yılında 250 milyon dolara google’ın twitter’ı satın alma girişimi olmuş, sonrasında facebook 500 milyon dolar teklif etmiş ama bu teklifler başarısız olmuştu.

bugün twitter’ın değeri için tahmini olarak 20-23 milyar dolar civarında fiyat veriliyor. satın alınması için potansiyeli düşünülerek bu fiyat 34 milyar dolara kadar çıkıyor. alıcı olarak en istekli şirket olan google’ın ise twitter’ı almak için 50 milyar dolara kadar fiyat verebileceği söyleniyor. bu satın alma gerçekleşirse, birkaç yıldır bir tekel senaryosu olarak dile getirilen “google’ın her şeyi satın alması” metaforunu tekrar anımsayacağız.

google’ın dışında twitter’a teklif vermeye hazırlanan potansiyel alıcılar olarak ise microsoft, disney, apple, facebook, verizon öne çıkıyor. twitter’ı bu yapılardan hangisi eline geçirirse, uzun vadede interneti kontrol etme adına muazzam bir avantaj yakalayacak.

twitter, son birkaç yıldır yaptığı birçok denemeye karşın reklam gelirlerini bir türlü yükseltememiş vaziyette. son olarak vine projesinin, yeterince ivme kazanamadığı için sonlandırılması şirkete büyük darbe vurdu. canlı video girişimi olarak twitter’a bağlı bir diğer proje ise periscope. twitter’ı satın alan yapı, periscope gibi yükselişte olan bir application’ı da denetimi altına alarak, özellikle canlı haber akışı üzerinden gelişen yeni medyanın kontrolünü ele geçirmiş olacak. şimdi kısaca potansiyel alıcıların, twitter’ı alması durumunda kazanacaklarına bakalım:

google: google plus gibi başarısız bir hamleden sonra twitter’ı almayı başarırsa bir çırpıda sosyal medyada önemli bir pay elde edecek. twitter’ın sahip olduğu periscope’u youtube’a entegre etme şansı yakalayacak. twitter üzerinden, google plus’la gerçekleştiremediği bütün ağları tek bir networkte birleştirme fırsatını yakalayacak. twitter anlık haber akışıyla google arama motoruna önemli bir işlevsellik kazandıracak. twitter’ın aktif kullanıcıları gmail, youtube gibi alanları hareketlendirecekler. ve en önemlisi, yükselişte olan yeni tekel facebook’un önünü kesme şansı yakalayacak. facebook bir şekilde twitter’ı almayı başarırsa, en büyük darbeyi google’a vuracaktır.

microsoft: linkedin ve skype’ı satın alarak internetteki değişen dengelere uyum sağlayıp pazarda kalmaya çalışan microsoft, twitter’ı satın almayı başarırsa apple ve google gibi iki büyük rakibe karşı hala ayakta olduğunu gösterme fırsatı yakalayacaktır. şu an twitter’a en çok ihtiyacı olan yapının microsoft olduğunu söyleyebiliriz. apple ve google’ın özellikle mobil teknolojiler üzerinde kurduğu hegemonya ve microsoft’a kıyasla anormal büyüme oranları microsoft’un konumunu şu an ciddi biçimde tehdit ediyor.

apple: apple’ın potansiyel alıcılar arasında olmasının nedeni kuşkusuz elindeki muazzam artı değer. bu parayı bir yerlere harcaması gerekiyor. şu noktada twitter’dan daha cazip bir opsiyon kolay kolay bulunamaz. apple alırsa tek temennimiz twitter’a paralı özellikler eklememesi olacak muhtemelen.

facebook: facebook, bu alıcılar arasında belki de en agresif genişleme siyasetine sahip şirket. bunda mark zuckerberg’in de etkisi var biraz. instagram ve whatsapp’ı satın almak kusursuz hamlelerdi. bu üçlü yapıya twitter’ı da eklerse; microsoft’un pc işletim sistemlerinde, google’ın ise arama motorları arasında oluşturduğu tekeli sosyal medya alanında oluşturmuş olacak. facebook-whatsapp-instagram-twitter dörtlüsü bir araya geldiğinde oluşturduğu muazzam potansiyelle facebook’a google ve apple’a karşı güçlü bir mevzi kazandıracaktır. sosyal medya alanındaki deneyimiyle facebook, muhtemelen bütün yapıları birbirine entegre ederek, sosyal medya alanında tümüyle tekelleşmeye çalışacaktır.

twitter’ın şu an büyüme oranlarının tatmin edici düzeyde olmadığı medyada dile getiriliyor: https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2016/06/06/is-snapchat-threatening-twitter/#73c8bbdbc68e

sosyal medya piyasasına, agresif bir şekilde giriş yapan ve çok hızlı biçimde yükselen twitter belli bir noktaya ulaşmayı başarsa da açıkça görülüyor ki pazarda facebook’a karşı sıkıntı yaşıyor. kanımca bunda etkili olan temel nedenlerden birisi twitter’ın fazla statükocu yönetim tarzı ve potansiyelini tam olarak kullanamaması. basit bir örnek olarak facebook’un dönüşümünü verebiliriz. facebook bugün 2008’deki tasarımı ve özellikleriyle devam etse tümüyle bitmiş olacaktı. oysa 2009’dan bu yana twitter’ın gelişimine bakarsak, değişimler yok denecek kadar az. en basit biçimiyle mesajlaşma sistemi bile çağ dışı diyebileceğimiz düzeyde ilkel vaziyette. haber akışının sağlandığı “keşfet” bölümü anlaşılmaz biçimde kaldırıldı. videoların etkin şekilde içeride toplandığı bir platform yok. server olarak da google gibi sınırsız kaynakları olmadığı için zaman zaman sıkıntılar yaşıyor.

twitter’ın el değiştirmesi, sistemi daha ileriye taşıyabileceği gibi, gelir elde etme endişesiyle formatın bozulma sıkıntısı da mevcut. her şeye rağmen sosyal medyada facebook ve instagram’a kıyasla çok daha ciddiye alınan bu platformun vine tarzında bir yere dönüşmesini tabii kimse istemez. google, apple, facebook, microsoft arasında tekellerin tekeli olma mücadelesi ilerleyen yıllarda da kıran kırana devam edecek görünüyor. açık ki bu yapılardan biri yakında kan kaybetmeye başlayacak. piyasanın tümüyle tekeller tarafından ele geçirilmesi bir distopyanın habercisi mi olacak, bunu zaman gösterecektir.

Ufuk S. Yüksel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.